Home of American Sighthound Field Association / ASFA Contact American Sighthound Field Association / ASFA
 

Lori Coulson
1900 Normandie Drive
York, Pennsylvania
17408-1536
records@asfa.org
Phone: 717-764-6921
Fax: 1-413-228-4773


January 2010
February 2010
March 2010
April 2010
May 2010
June 2010
July 2010
August 2010
September 2010
October 2010
November 2010
December 2010
November 2009
December 2009

 

Records - July 2019 Trial Results


2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011
January January January January January January January January January
February February February February February February February February February
March March March March March March March March March
April April April April April April April April April
May May May May May May May May May
June June June June June June June June June
July July July July July July July July July
August August August August August August August August August
  September September September September September September September September
  October October October October October October October October
  November November November November November November November November
  December December December December December December December December

Trial Result Codes
Stake (#, 2NQ, Dis/DQ) - the first number indicates the number of hounds competing for points and determines the number of points awarded in that stake
The numbers following indicate hounds which are non-qualifying, dismissed/disqualified and "NC" denotes those hounds that were absent, pulled before running the preliminary run, were excused or received an -0- during the prelininary run and do not count when calculating points.
B = Best of Breed
R = Runoff
T = Tie
E = Excused
F = Runoff Forfeited
(hound name) = hound is ineligible to be entered in that stake. Points/ placements remain the same for all other hounds in that stake.

MASON DIXON IBIZAN HOUND CLUB Aug 04, 2019 Littlestown, PA Entry: 53 Sighthound Spree
MIDWEST COURSING CLUB Aug 17, 2019 Caledonia, WI Entry: 39 Ralph Eyles Memorial Trophy
MIDWEST COURSING CLUB Aug 18, 2019 Caledonia, WI Entry: 36

MASON DIXON IBIZAN HOUND CLUB
Aug 04, 2019
Littlestown, PA
Entry: 53
Sighthound Spree
AFGHAN HOUND Judge: Don Ewing  
Open Flight A(2)  
1. Magnus, Exquisite Crown Prince of Elation, T.& C.Thomas/B.A.& H.Hall B8
2. Ghisa, Waru-Shah's Ghislaine Setareh, D.Hayman 6
BASENJI Judge: Don Ewing  
Field Champion Flight A(3)  
1. Chilly, GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM7,SC,CA,RATN, K.Sanders F12
2. Pattie, FC Borassus Doin'er Job, LCM,SC, K.Sanders/A.Silverstein/Cholewa 9
3. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM3,CA,SC,RATI, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,VLCM,MC,GRC,JOR,LCX, K.Sanders B4
BORZOI Judge: Don Ewing  
Open Flight A(1)  
1. Quantuum, Weston's Black Heart Of The Matter@Ryhka, D.Darling R4
Field Champion Flight A(1)  
1. Rhayne, C'Lestial Rainbow Room @ Ryhka, FCh, D.Darling F4
Veteran Flight A(4)  
1. Sir Lancelot, GCh,DC C'Lestial Red Lantern @ Ryhka, LCM2,VLCM,SORC2,LCX, D.Darling/L.Green B16
2. Weston, FC C'Lestial Wild & Wonderful Of Ryhka, LCM4,VLCM3,LCX2,SORC2,MC, D.Darling 12
3. Kiss, FC C'Lestial White Chocolate Of Ryhka, FCh,VLCM3,SC,SORC, D.Darling/L.Green 8
4. Cameo, FC C'Lestial Tec Firecracker Of Ryhka, FCh,SC,SORC, D.Darling/L.Green 4
LCI LARGE Judge: Bob Marciszewski  
Open Flight A(4)  
1. Java, Black Pearl Java, Dr A.Ruvio/J.& C.Erato 16
2. Boney, 999 Happy Haunts There's Room For One More, CAX4,RN, D.R.& J.Light 12
3. Remi, Reminton Jerla, K.Jerla 8
4. Essie, Black Pearl Espresso, Dr A.Ruvio/J.& C.Erato 4
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Bob Marciszewski  
Field Champion Flight A(3)  
1. Enzo, FC Mystic Isle's Ferrari Enzo, LCM,MC, J.Arvin/S.Gayley B12
2. Vera, GCh,DC Mystic Isle's Bugatti Veyron, LCM2,MC, J.Arvin/S.Gayley 9
3. (Zorro, Tophat's Don Diego, SC, S.& C.Leslie)  
Veteran Flight A(2)  
1. Molly, DC Mystic Isle's Last of the Mohicans, LCM2,VLCM2,MC,LCX, J.Arvin/S.Gayley F8
2. Rikki, GCh,DC Tophat's Rockn Rolling Hoochie Koo At Springvalley, FCh,SC, S.A.& C.Leslie 6
LCI SMALL Judge: Bob Marciszewski  
Open Flight A(1)  
1. Zoey, Zoey Furiously Happy, P.Buswell 4
SINGLES Judge: John Arvin  
Single Flight A(5)  
1. Rishi, T'Daz Rishi Vortex Traveler, TCP, M.Pomato/B.Haner 20
2. Pamina, Shahanshah Pamina Al Qadim, C.Smith/J.Kadel/J.Copenhaver 15
3. Bey, Kahtahdin's Baeriz Bey-Nefer, P.Ruggles/J.Copenhaver 10
4. Caldera, Eden's Corah K Burnin Love, N.Lipinski 5
N. Kassius, Z'Bee's Kassius Friend of Korfa, N.Lipinski  
WHIPPET Judge: John Arvin  
Open Flight A(1)  
1. Atlas, Ch T'Daz Map To The Stars, L.Sutton/B.A.Haner R4
Field Champion Flight A(1)  
1. Jimi, T'Daz Geminid Meteor Rock(s) It, FCh, B.Haner B4
No Best in Field  
MASON DIXON IBIZAN HOUND CLUB
Aug 04, 2019
Littlestown, PA
Entry: 53
Sighthound Spree
AFGHAN HOUND Judge: Bob Marciszewski  
Open Flight A(2)  
1. Magnus, Exquisite Crown Prince of Elation, T.& C.Thomas/B.A.& H.Hall B8
2. Ghisa, Waru-Shah's Ghislaine Setareh, D.Hayman 6
BASENJI Judge: Bob Marciszewski  
Field Champion Flight A(3)  
1. Chilly, GCh,DC,Can Ch Borassus Hot.Cool.Yours., LCM7,SC,CA,RATN, K.Sanders R12
2. Pattie, FC Borassus Doin'er Job, LCM,SC, K.Sanders/A.Silverstein/Cholewa 9
3. Henna, GCh,Can Ch Borassus Who's Your Hot Shot, LCM3,CA,SC,RATI, K.Sanders 6
Veteran Flight A(1)  
1. Searsha, GCh,DC N'Focus Santa Baby, LCM5,VLCM,MC,GRC,JOR,LCX, K.Sanders B4
BORZOI Judge: Bob Marciszewski  
Open Flight A(1)  
1. Quantuum, Weston's Black Heart Of The Matter@Ryhka, D.Darling F4
Field Champion Flight A(1)  
1. Rhayne, C'Lestial Rainbow Room @ Ryhka, FCh, D.Darling R4
Veteran Flight A(4)  
1. Sir Lancelot, GCh,DC C'Lestial Red Lantern @ Ryhka, LCM2,VLCM,SORC2,LCX, D.Darling/L.Green B16
2. Weston, FC C'Lestial Wild & Wonderful Of Ryhka, LCM4,VLCM3,LCX2,SORC2,MC, D.Darling 12
3. Kiss, FC C'Lestial White Chocolate Of Ryhka, FCh,VLCM3,SC,SORC, D.Darling/L.Green 8
4. Cameo, FC C'Lestial Tec Firecracker Of Ryhka, FCh,SC,SORC, D.Darling/L.Green 4
LCI LARGE Judge: John Arvin  
Open Flight A(3)  
1. Java, Black Pearl Java, Dr A.Ruvio/J.& C.Erato 12
2. Essie, Black Pearl Espresso, Dr A.Ruvio/J.& C.Erato 9
3. Boney, 999 Happy Haunts There's Room For One More, CAX4,RN, D.R.& J.Light 6
RHODESIAN RIDGEBACK Judge: Don Ewing  
Open Flight A(2)  
1. Izzy, FC Adriatic Sams Ivy Blossom, SC,TKN,CGC, G.& J.Pulliam/C.Ellingson R8
2. Reilly, Diamond's Life Of Reilly, SC, B.& E.Goodman 6
Field Champion Flight A(3)  
1. Enzo, FC Mystic Isle's Ferrari Enzo, LCM,MC, J.Arvin/S.Gayley B12
2. Vera, GCh,DC Mystic Isle's Bugatti Veyron, LCM2,MC, J.Arvin/S.Gayley 9
3. (Zorro, Tophat's Don Diego, SC, S.& C.Leslie)  
Veteran Flight A(2)  
1. Molly, DC Mystic Isle's Last of the Mohicans, LCM2,VLCM2,MC,LCX, J.Arvin/S.Gayley F8
2. Rikki, GCh,DC Tophat's Rockn Rolling Hoochie Koo At Springvalley, FCh,SC, S.A.& C.Leslie 6
LCI SMALL Judge: John Arvin  
Open Flight A(1)  
1. Zoey, Zoey Furiously Happy, P.Buswell 4
SINGLES Judge: Don Ewing  
Single Flight A(6, 1 NQ)  
1. Pamina, Shahanshah Pamina Al Qadim, C.Smith/J.Kadel/J.Copenhaver 24
2. Dreamer, Mystic Run  On Cloud Nine, D.& J.Myers 18
3. Caldera, Eden's Corah K Burnin Love, N.Lipinski 12
4. Bey, Kahtahdin's Baeriz Bey-Nefer, P.Ruggles/J.Copenhaver 6
N. Kassius, Z'Bee's Kassius Friend of Korfa, N.Lipinski  
WHIPPET Judge: Don Ewing  
Open Flight A(2)  
1. Shelly, Gibbous Call Me On My Shell Phone, M.Schnyder/D.Deacosta/K.Kubera B16
2. Kita, Diablesse Kita, H.Miller 6
Field Champion Flight A(4)  
1. Kitty, Gibbous Purr-Suit Of Happiness, FCh, M.Schnyder/D.Deacosta/K.Kubera R16
2. Rasher, DC Terrena's And The Crowd Goes Wild, LCM,SC, M.Morton/D.Hursh/T.Deluca 12
3. Comet, Moonshadow's Shooting Star By T'Daz, FCh, D.& J.Myers 8
4. Juice, Terrena's Squeeze My Lemon, FCh, M.Mortin/D.Hursh 4
Veteran Flight A(1)  
1. Indy, Ch Artemis Mood Indigo, FCh, D.Hursh/M.Mortin/L.Kieffer R4
BEST IN FIELD Judge: John Arvin  
WH  Shelly, Gibbous Call Me On My Shell Phone, M.Schnyder/D.Deacosta/K.Kubera BIF  (77)
AH  Magnus, Exquisite Crown Prince of Elation, T.& C.Thomas/B.A.& H.Hall -76
MIDWEST COURSING CLUB
Aug 17, 2019
Caledonia, WI
Entry: 39
Ralph Eyles Memorial Trophy
BORZOI Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(5, 1 NQ)  
1. Lolita, Zoiboyz Lolita, L.Pocurull/KC Thompson B20
2. Imp, Del Sol Mission Impossible, Dr.S.Van de Water 15
3. Langley, Zoiboyz Langley, KC Thompson/T.Golcher 10
4. Charade, GCh Katushka's Charade, J.Law 5
Field Champion Flight A(4)  
1. Zip, Avalon Perlova Go Darkly, LCM, S.Van de Water/S.Moore R16
2. Kane, Zoiboyz Jedawn Resolute Kane, FCh, T.Golcher/KC Thompson 12
3. Boots, Ch Del Sol Hermies Boots, LCM, S.Van de Water 8
4. Canyon, AKC/UKC Ch Del Sol Dark Canyon Avalon V Willowind, LCM3,SGRC, S.Van de Water 4
GREYHOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(1)  
1. Caddy, Lakilanni Pink Cadillac, SC,BCAT, C.Sisson B4
PHARAOH HOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Field Champion Flight A(3)  
1. Copper, GCh Bazinga Copernicus The Stargazer, FCh,CGC, R.Phinney/G.Bednar B12
2. Cayper, GCh,DC Bazinga Caspian The Crown Prince, FCh,CGC,SC, D.Kunard 9
3. Nuri, GCh,DC Sendji's New Coat Of Paint, LCM,RN,VC,CGC,LCX,VC, Phinney/Guinn/Martin/Bednar 6
Veteran Flight A(1)  
1. Cayman, GChB,DC Mia's Bakhu Risky Business Of Hallam, LCM2,VFCh,MC,RN,HIC,LCX3, D.& M.Kunard F4
RHODESIAN RIDGEBACK Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Field Champion Flight A(2)  
1. Indigo, GChB, DC Rufaro's Pretty Baby Blues, LCM,MC,RN,CGC,LCX2,GRC, D.& B.Collins B8
2. Echo, Ch Rufaro's Good Golly Great Balls Of Fire, FCh,TDI,CA, D.& B.Collins/J.Taylor-Cousar 6
SALUKI Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Field Champion Flight A(1)  
1. Sodi, Ch Blue Nile Midnight Rhapsody Shafiq, TCP,FCh, D.& P.Lowe/Winstead/McMillan B4
SINGLES Judges: Deann Britton, Peter Lowe  
Single Flight A(2, 1 NQ)  
1. Lauren, Katushka's Wish Upon A Star, E.Erickson/J.Law 8
SILKEN WINDHOUND Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(3, 1 NC)  
1. Azuma, Clayborn's Jamaican Mango, M.Lundberg B8
2. Baku, Clayborn's Eureka, L.Garabedian/S.Small 6
WHIPPET Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
Open Flight A(2)  
1. Davy, Free Flite Day Dream Believer At Solstice, L.Pocurull/D.Bost B8
2. Grizzly, Sincity Grizz, I.Ben-Joseph 6
Field Champion Flight A(2)  
1. Ryder, Ch Artistry's Go For Broke, FCh, C.Scott/L.Jordan F8
2. Athena, FC Shannon Down Winter Is Coming, FCh, T.Woody 6
BEST IN FIELD Judges: Deann Britton, Claudia Miller  
SW  Azuma, Clayborn's Jamaican Mango, M.Lundberg BIF  (148)
WH  Davy, Free Flite Day Dream Believer At Solstice, L.Pocurull/D.Bost -146
RR  Indigo, GChB, DC Rufaro's Pretty Baby Blues, LCM,MC,RN,CGC,LCX2,GRC, D.& B.Collins -143
SA  Sodi, Ch Blue Nile Midnight Rhapsody Shafiq, TCP,FCh, D.& P.Lowe/Winstead/McMillan -142
Field Champion Flight A(5)  
1. Salsa, Windspirit Dancin The Salsa, FCh, K.& P.Sanders B20
2. EZ, Allagante Perfect Isn't Easy, FCh, K.& P.Sanders 15
3. Conner, Summersspirit Infhenit 00 Seven, FCh, J.Vookles 10
4. Pagani, Allangante Wspirit Max Velocity, LCM, K.& P.Sanders 5
N. Danni, Allagante Moondance Wild Rose, FCh, T.Mills  
BEST IN FIELD Judge: Charles Roberts  
GH  Diva, WW Divine, K.& R.Sargent BIF  (78)
SW  Salsa, Windspirit Dancin The Salsa, FCh, K.& P.Sanders -77
PH  Sabia, DC Nefer-Temu Samba Sabia, FCh,RA,MC,OA,OAJ,NJP,TKP, T.Perry/E.Kerridge -76